REC3.5-0512SRW/R10/A
DigiKey Part Number
945-1149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC3.5-0512SRW/R10/A
Description
DC DC CONVERTER 12V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 290mA 4.5V - 9V Input
EDA/CAD Models
REC3.5-0512SRW/R10/A Models
Category
Power (Watts)
3.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
10 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
290mA