RACM550-48SG/ENC
DigiKey Part Number
945-RACM550-48SG/ENC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM550-48SG/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 48V 550W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.91" L x 3.43" W x 1.77" H (150.0mm x 87.0mm x 45.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
11.46 A