RACM30-24SK/277/OF
DigiKey Part Number
945-RACM30-24SK/277/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-24SK/277/OF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.00" L x 1.50" W x 0.98" H (76.2mm x 38.1mm x 25.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, EAC, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output 1
1.25 A