RACM30-12SER
DigiKey Part Number
945-3133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-12SER
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 2.5A 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM30-12SER Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Recom Power
Features
IP68, Universal Input
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.09" L x 2.00" W x 1.34" H (53.0mm x 51.0mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
1%
Current - Output (Max)
2.5A
Load Regulation
1%
Power (Watts)
30 W