RACM230-36SG/ENC
DigiKey Part Number
945-RACM230-36SG/ENC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM230-36SG/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 36V 230W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.13" L x 2.44" W x 1.38" H (105.0mm x 62.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
6.39 A