RAC25-12SK/480
DigiKey Part Number
945-RAC25-12SK/480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC25-12SK/480
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 2.08A 85 ~ 528 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC25-12SK/480 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
84%
Size / Dimension
3.28" L x 1.83" W x 1.20" H (83.2mm x 46.4mm x 30.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 528 VAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output (Max)
2.08A
Line Regulation
±2%
Power (Watts)
25 W
Load Regulation
2%