RAC20-12DK
DigiKey Part Number
945-3239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-12DK
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 833mA, 833mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC20-12DK Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
84%
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
833mA, 833mA
Load Regulation
±2%
Power (Watts)
20 W