RAC20-07SK
DigiKey Part Number
945-RAC20-07SK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-07SK
Description
AC/DC CONVERTER 7V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 7V 2.86A 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC20-07SK Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
85%
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
7V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.86A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
20 W
Load Regulation
2%