RAC20-05SK/W
DigiKey Part Number
945-3184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-05SK/W
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 4A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC20-05SK/W Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
84%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
0.5%
Current - Output (Max)
4A
Load Regulation
2%
Power (Watts)
20 W