RAC20-05SB
DigiKey Part Number
945-1089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-05SB
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 3.6A 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC20-05SB Models
Category
Features
SCP
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
78%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
5V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
3.6A
Weight
0.13 lb (58.97 g)
Power (Watts)
20 W