RAC05-12SK/480
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC05-12SK/480
DigiKey Part Number
945-3186-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-12SK/480
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 420mA 85 ~ 528 VAC, 120 ~ 745 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC05-12SK/480 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
65%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, CSA, EAC, EN, IEC, IECEE, UL
Voltage - Input
85 ~ 528 VAC, 120 ~ 745 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
420mA
Weight
0.127 lb (57.61 g)
Power (Watts)
5 W