RAC04-12SK/277
DigiKey Part Number
945-3448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04-12SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 12V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 333mA 80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC04-12SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
78%
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.2mm x 17.4mm)
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
333mA
Base Product Number
Power (Watts)
4 W