RAC03-24SK
DigiKey Part Number
945-3445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-24SK
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 125mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC03-24SK Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
77%
Size / Dimension
1.12" L x 0.93" W x 0.70" H (28.5mm x 23.5mm x 17.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±2.5%
Current - Output (Max)
125mA
Load Regulation
±2.5%
Power (Watts)
3 W