RAC03-18SK
DigiKey Part Number
945-3444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-18SK
Description
AC/DC CONVERTER 18V 3.1W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 18V 170mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC03-18SK Models
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
78%
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.12" L x 0.93" W x 0.70" H (28.5mm x 23.5mm x 17.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
18V
Line Regulation
±2.5%
Current - Output (Max)
170mA
Load Regulation
±2.5%
Power (Watts)
3.1 W