RAC03-12SK
DigiKey Part Number
945-3442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-12SK
Description
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 250mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC03-12SK Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
78%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.12" L x 0.93" W x 0.70" H (28.5mm x 23.5mm x 17.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±2.5%
Current - Output (Max)
250mA
Load Regulation
±2.5%
Power (Watts)
3 W