RAC01-12SGA
DigiKey Part Number
945-3044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC01-12SGA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 83mA 100 ~ 240 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC01-12SGA Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
68%
Part Status
Active
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.75" H (33.7mm x 22.2mm x 19.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Line Regulation
±2%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
±6%
Current - Output (Max)
83mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W