R2SX-053.3-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R2SX-053.3-R |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V 2W |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 606mA 4.5V - 5.5V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R2SX-053.3-R Models |
Category | Power (Watts) 2 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features OCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 79% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.31" H (15.2mm x 10.7mm x 8.0mm) |
Voltage - Output 1 | Approval Agency CB, cURus |
Current - Output (Max) 606mA | Base Product Number |