R-78W3.3-0.5
DigiKey Part Number
945-2270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78W3.3-0.5
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 32V Input
EDA/CAD Models
R-78W3.3-0.5 Models
Category
Voltage - Output 1
3.3V
Manufacturer
Recom Power
Current - Output (Max)
500mA
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
6.5V
Size / Dimension
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
32V