PF0560.683NLT
DigiKey Part Number
553-PF0560.683NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PF0560.683NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PF0560.683NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0560.683NLT
Description
FIXED IND 68UH 1.42A 213 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Wirewound Inductor 1.42 A 213mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PF0560.683NLT Models
DC Resistance (DCR)
213mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A