PF0560.522NLT
DigiKey Part Number
553-1748-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1748-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1748-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0560.522NLT
Description
FIXED IND 5.2UH 5.4A 22 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2 µH Shielded Wirewound Inductor 5.4 A 22mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PF0560.522NLT Models
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
34MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A