PF0560.153NLT
DigiKey Part Number
553-1750-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1750-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1750-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0560.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 3.1A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 50mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PF0560.153NLT Models
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
19MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A