PF0560.104NLT
DigiKey Part Number
553-1754-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1754-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1754-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0560.104NLT
Description
FIXED IND 100UH 1.25A 304 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 1.25 A 304mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0560.104NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
304mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6.6MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.35A