PA5001.561NLT
DigiKey Part Number
553-4067-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-4067-1-ND - Cut Tape (CT)
553-4067-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5001.561NLT
Description
FIXED IND 560NH 12A 9.3 MOHM SMD
Detailed Description
560 nH Shielded Molded Inductor 12 A 9.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5001.561NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
DC Resistance (DCR)
9.3mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)