PA5001.122NLT
DigiKey Part Number
553-4069-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-4069-1-ND - Cut Tape (CT)
553-4069-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5001.122NLT
Description
FIXED IND 1.2UH 9A 17.9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Molded Inductor 9 A 17.9mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA5001.122NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
17.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)