P1167.823NL
DigiKey Part Number
553-2870-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1167.823NL
Description
FIXED IND 82UH 700MA 350 MOHM
Detailed Description
82 µH Shielded Wirewound Inductor 700 mA 350mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA