P1167.333NL
DigiKey Part Number
553-2866-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1167.333NL
Description
FIXED IND 33UH 1.1A 170 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 170mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A