BWVS005050402R2M00
DigiKey Part Number
553-BWVS005050402R2M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVS005050402R2M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVS005050402R2M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS005050402R2M00
Description
FIXED IND 2.2UH 3.7A 21 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 3.7 A 21mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
21mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)