BMMI000606303R3MX1
DigiKey Part Number
553-BMMI000606303R3MX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMI000606303R3MX1
Description
FIXED IND 3.3UH 7A 21 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 7 A 21mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
21mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)