FPS300.245-016-101
DigiKey Part Number
1736-FPS300.245-016-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPS300.245-016-101
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 12.5A
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
95.7%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.32" L x 7.13" W x 7.20" H (59.0mm x 181.0mm x 183.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
88V
Approval Agency
CB, CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
360V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V