AS01508MS-SC11-WP-R
DigiKey Part Number
668-1614-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01508MS-SC11-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 89DB
Detailed Description
8 Ohms Receiver Speaker 700 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01508MS-SC11-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Type
Receiver
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Termination
Spring Type
Frequency - Self Resonant
600Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)