RV4LAYSA103A
RV4LAYSA103A
RV4LAYSA103A
DigiKey Part Number
RV4L103C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV4LAYSA103A
Description
POT 10K OHM 2W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.625" (15.88mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)