EM6303-72#
DigiKey Part Number
EM6303-72#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM6303-72#
Description
TEST LEAD BANANA TO KELVIN 72"
Customer Reference
Detailed Description
72.0" (1828.80mm) Banana Plug, Double, Stackable To Kelvin Test Probe DMM Test Leads 33VAC, 70VDC
Category
2nd Connector
Kelvin Test Probe
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
72.0" (1828.80mm)
Series
Type
DMM Test Leads
Packaging
Bulk
Contents
2 Leads, Black, Black and Red Plugs, Gray Probes
Part Status
Obsolete
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Wire Gauge
RG-174/U
Configuration
Banana to Kelvin
Voltage - Rated
33VAC, 70VDC
1st Connector
Banana Plug, Double, Stackable
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO KELVIN 48"