EM3782-24-1#
DigiKey Part Number
501-2038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3782-24-1#
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 24"
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Mini Hook Patch Cord 300VDC
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Brown
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
300VDC
Configuration
Banana to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Mini Hook
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
In-Stock: 819
In-Stock: 784
In-Stock: 167
In-Stock: 86
In-Stock: 42
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 12"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 36"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 48"