PLS-041B-3PPI
DigiKey Part Number
2010-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-041B-3PPI
Description
SEN LVL LIQ/PWD SWITCH SPST/NC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid, Powder Level Sensor Switch SPST-NC Output Panel Mount, M8 Thread
Category
Current
1 A
Manufacturer
PIC GmbH
Switch Actuation Level
1.614" (41mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, M8 Thread
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
Polypropylene (PP)
Type
Liquid, Powder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Output Type
Switch
Voltage Rating
200V