PSAC60M-560
DigiKey Part Number
993-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC60M-560
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Customer Reference
Detailed Description
56V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
56V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
1.08A
Weight
0.673 lb (305.27 g)
Power (Watts)
60 W