PSAC12R-060-R
DigiKey Part Number
993-PSAC12R-060-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC12R-060-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W
Detailed Description
6V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
Voltage - Output
6V
Approval Agency
CB, CE, C-Tick, cULus
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.333 lb (151.05 g)
Power (Watts)
12 W