PPL36U-120L6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Phihong USA
In Stock: 161
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
PPL36U-120L6
DigiKey Part Number
993-1445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL36U-120L6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Efficiency
Level VI
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
Power (Watts)
36 W