POEUSB20-1AT-R
DigiKey Part Number
993-POEUSB20-1AT-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POEUSB20-1AT-R
Description
20W IEEE802.3AT POE-TO-USB PD3.0
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3at, IEEE802.3bt
Manufacturer
Phihong USA
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Packaging
Bulk
Features
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Type
Splitter
Voltage - Input
44 ~ 57V
Size / Dimension
3.76" L x 1.99" W x 1.18" H (95.6mm x 50.6mm x 30.0mm)
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Sold Separately
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Current - Output
2.5 A
Output Connector
USB C Receptacle
Power (Watts) - Per Port
20W