POE60U-1BT-5-R
POE60U-1BT-5-R
DigiKey Part Number
993-POE60U-1BT-5-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE60U-1BT-5-R
Description
POE INJECTOR 56V 60W DESKTOP
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3bt
Features
OCP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Efficiency
Level VI
Type
Midspan Injector
Size / Dimension
5.51" L x 2.56" W x 1.42" H (140.0mm x 65.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus, IEC
Number of Ports
1
Standard Number
Voltage - Output
56V
Input Connector
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Current - Output
1.07 A
Power (Watts) - Per Port
60W