POE48-120BT-R
DigiKey Part Number
993-POE48-120BT-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE48-120BT-R
Description
POE SPLITTER 12V 48W DESKTOP
Detailed Description
12V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter 1 Gbps Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3bt
Manufacturer
Phihong USA
Data Rate
1 Gbps
Features
OCP, OTP, OVP
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Type
Splitter
Efficiency
84%
Voltage - Input
44 ~ 57V
Size / Dimension
5.51" L x 2.56" W x 1.42" H (140.0mm x 65.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output
4 A
Power (Watts) - Per Port
48W
Output Connector
2.5mm Plug (Power), RJ45 (Data)