POE21-240-R
DigiKey Part Number
993-POE21-240-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE21-240-R
Description
POE SPLITTER 24V 21W DESKTOP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Manufacturer
Phihong USA
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Active
Mounting Type
Desktop
Type
Splitter
Size / Dimension
3.97" L x 2.20" W x 1.10" H (100.0mm x 56.0mm x 27.9mm)
Voltage - Input
45 ~ 57V
Approval Agency
CE
Number of Ports
1
Input Connector
RJ45 (Data, Power)
Voltage - Output
24V
Output Connector
2.1mm Plug (Power), RJ45 (Data)
Current - Output
875 mA
Weight
0.31 lb (140.61 g)
Power (Watts) - Per Port
21W