PLT4.5S-C0
DigiKey Part Number
298-13947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT4.5S-C0
Description
CBL TIE LOCKING BLK 50LB 1.292'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 4.50" (114.30mm) 0.190" (4.83mm) 50 lbs (22.68 kg)
Category
Length - Actual
1.292' (393.71mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Packaging
Bulk
Features
Weather Resistant
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Color
Black
Length - Approximate
15.5"
Shelf Life
48 Months
Bundle Diameter
4.50" (114.30mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Width
0.190" (4.83mm)