DR10-250-D
DigiKey Part Number
298-11929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR10-250-D
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
10-12 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)