ERZ-E11A241
DigiKey Part Number
P16683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A241
Description
VARISTOR 240V 6KA DISC 13MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
84J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
620 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V