ELL-8TP4R7NB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 2,959
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4,671
Datasheet
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 4 A 14mOhm Nonstandard, Corner Terminals
ELL-8TP4R7NB
DigiKey Part Number
PCD2442TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELL-8TP4R7NB
Description
FIXED IND 4.7UH 4A 14 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
14mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Inductance
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
4A