EEU-FC1J6R8H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 2,000
Datasheet
6.8 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
FC SERIES
EEU-FC1J6R8H
DigiKey Part Number
EEU-FC1J6R8H-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J6R8H
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1J6R8H Models
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
3.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C