EEH-ZA1E331P
DigiKey Part Number
P15439TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15439CT-ND - Cut Tape (CT)
P15439DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1E331P
Description
CAP ALUMHYB 330UF 20% 25V SMD
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1E331P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C