EEF-HD0E151R is Obsolete and no longer manufactured.
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 5,590
Datasheet
150 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm
EEF-HD0E151R
DigiKey Part Number
PCE2120TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-HD0E151R
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm