SP2-DC24V
DigiKey Part Number
255-2837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP2-DC24V Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA, 450W
Coil Resistance
1.92 kOhms
Coil Current
12.5 mA