OD172SAPL-24HB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Qualtek
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 225.0 CFM (6.30m³/min) 2 Wire Leads
OD172SAPL-24HB
DigiKey Part Number
1053-1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAPL-24HB
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAPL-24HB Models
Category
Noise
55.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Weight
1.7 lbs (760.0 g)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.970A
Width
38.50mm
Voltage Range
15 ~ 28VDC
Air Flow
225.0 CFM (6.30m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.730 in H2O (181.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C